Uchwyty dla niepełnosprawnych – praktyczne wskazówki
Produkowane przez BSD uchwyty dla niepełnosprawnych cechuje najwyższa jakość wykonania oraz zastosowanie rozwiązań zwiększających komfort użytkowania. Jednocześnie, warto pamiętać, że uchwyty będą właściwie spełniać swą rolę wtedy, gdy na etapie wyboru uchwytu, a potem jego rozmieszczenia i montażu uwzględnimy kilka czynników.
Uchwyty dla niepełnosprawnych to cała gama produktów – poręcz prosta, poręcz umywalkowa, poręcz prysznicowa jednoramienna, poręcz ścienna łukowa, poręcz łukowa. Zwykle pełnią one funkcję pomocniczą w korzystaniu z urządzeń higieniczno-sanitarnych. Dlatego tak istotne jest odpowiednie ich rozmieszczenie.
Uchwyty dla niepełnosprawnych winny być łatwo dostępne oraz pozostawać w zasięgu wzroku.
Uchwyty należy mocować w sposób trwały i stabilny. Ściany, do których zostaną przytwierdzone winny być pełne. W innym wypadku, np. gdy chcemy zamontować uchwyt w ściance typu karton-gips, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wzmocnienia. Alternatywnym rozwiązaniem są specjalne poręcze podłogowe, które przytwierdza się do podłoża.
Standardowo przyjmuje się, że optymalna wysokość, na której montowane są poziome uchwyty dla niepełnosprawnych to 75-85 cm od poziomu posadzki. Oczywiście, zawsze należy brać pod uwagę specyficzne uwarunkowania. W tym względzie dużo zależy od wzrostu i budowy ciała osoby niepełnosprawnej (zakłada się, że w razie upadku osoby niepełnosprawnej uchwyty przejmują obciążenie równe trzykrotności wagi ciała).
Chcąc, by rozwiązanie było maksymalnie komfortowe, a do tego bezpieczne, musimy uwzględnić wszystkie czynniki indywidualne – dotyczy to zarówno wyboru określonego rodzaju uchwytów, jak i miejsca oraz sposobu montażu.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są przyścienne, wielofunkcyjne uchwyty dla niepełnosprawnych. Uchwyty takie mogą być stałe lub ruchome. Można je montować poziomo, pionowo bądź skośnie. Wszystko to sprawia, że stosunkowo łatwo jest wypracować optymalne rozwiązanie z ich użyciem.
Nie wszystkie łazienki i toalety dysponują warunkami do montażu uchwytów stałych – bywa, że uchwyty stałe mogłyby w sposób istotny zredukować przestrzeń manewrową. Najlepiej jest wtedy zastosować uchylny uchwyt dla niepełnosprawnych. Tego typu rozwiązanie zalecane jest szczególnie wtedy, gdy w danym miejscu istnieje potrzeba instalacji większej liczby uchwytów, np. przy misce ustępowej.
Firma BSD posiada uchwyty dla niepełnosprawnych w różnych długościach i o różnej średnicy, która sięga od 2 do 3,5 cm. Z reguły, użytkownicy w starszym wieku, których ręce mają obniżoną sprawność, preferują jako wygodniejsze uchwyty grubsze.
Dobierając uchwyty dla niepełnosprawnych z naszej oferty warto pamiętać o uchwytach specjalnego przeznaczenia. Wśród nich znajdują się między innymi poręcze z uchwytami na papier, obrotowe dozowniki mydła, a także wieszaki na ręczniki.
Uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych powinny być wykonane ze stali uszlachetnionej lub nierdzewnej, ewentualnie pokryte powłokami lakierniczymi. Firma BSD restrykcyjnie przestrzega także tego standardu.