Hello world

Dział handlowy: + 48 68 432 98 76

Toaleta dla niepełnosprawnych – przestrzeń manewrowa

Toaleta dla niepełnosprawnych - przestrzeń manewrowaGdy opracowujemy projekt tak istotnego pomieszczenia, jakim jest toaleta dla niepełnosprawnych wymiary pomiędzy płaszczyznami, przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami wydaje się odgrywać kluczową rolę.

Łazienka przystosowana do osób niepełnosprawnych powinna zapewniać dojazd wózkiem inwalidzkim do wszystkich dostępnych urządzeń. Standardem jest, że toaleta dla niepełnosprawnych wymiary przestrzeni manewrowej ma na poziome 150×150 cm.

Mieszkanie w fazie projektu, gdzie istnieje możliwość podjęcia określonych decyzji projektowych, niewątpliwie łatwiej jest zaaranżować na potrzeby osoby niepełnosprawnej niż w przypadku pomieszczeń już istniejących. Adaptacja pomieszczeń istniejących pod łazienkę dla osoby niepełnosprawnej często wymaga istotnych zmian – wyburzenia ścian, powiększenia otworu drzwiowego, przesunięcia instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej itp. Nierzadko taką łazienkę trzeba powiększyć kosztem innych pomieszczeń. W sytuacji, gdy zastane WC i łazienka to pomieszczenia osobne, niejednokrotnie dobrym rozwiązaniem jest połączenie ich w jedną przestrzeń, przez co zyskujemy na przestrzeni.

Praktyczne wskazówki:

  • Toaleta dla niepełnosprawnych wymiary może mieć często ograniczone. Jednak zawsze należy pamiętać, że najważniejszym wymogiem w procesie projektowania łazienki jest zachowanie wolnej przestrzeni manewrowej między zainstalowanymi urządzeniami sanitarnymi. Przestrzeń tę określa się na minimum 150×150 cm – powinna być ona dostępna przed umywalką, toaletą i prysznicem.
  • Bywa, że toaleta i łazienka stanowią dwa oddzielne pomieszczenia. Warto w takiej sytuacji rozważyć ich połączenie. Pozwoli to na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
  • Pamiętajmy, że poza główną przestrzenią manewrową, która powinna być wolna od urządzeń higieniczno-sanitarnych, wyznaczane są także obszary manewrowe umożliwiające swobodny dostęp do tych urządzeń. Każda taka strefa powinna mieć wymiar 150×150 cm. Poszczególne przestrzenie mogą na siebie wzajemnie nachodzić.
  • Podłoga w łazience, bez względu na to czy jest wyłożona terakotą, impregnowanym drewnem, czy kamieniem naturalnym, powinna być antypoślizgowa. Zaleca się stosowanie ceramicznych płytek antypoślizgowych z odpowiednim ryflowaniem lub szorstką fakturą. Należy unikać posadzek glazurowanych z połyskiem lub z półpołyskiem.

BSD - wyposażenie i akcesoria dla osób niepełnosprawnych | Poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych

do góry