Hello world

Dział handlowy: + 48 68 432 98 76

Drzwi i okna

Drzwi wejściowe to pierwsza bariera na drodze osoby niepełnosprawnej do łazienki. Źle dobrane wymiary drzwi mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić dostęp do pomieszczenia. Projektując łazienkę dla osób ograniczonych ruchowo należy również pamiętać o właściwym przystosowaniu okien, aby ich użytkowanie nie sprawiało niepełnosprawnym problemów.

Drzwi i okna – praktyczne wskazówki

  • Szerokość drzwi nie może być mniejsza niż 90 cm, ale nie powinna również przekraczać 1 m. Ciężar drzwi o szerokości większej niż 100 cm jest już bowiem na tyle duży, że utrudnia osobom niepełnosprawnym ich swobodne otwieranie i zamykanie.
  • Wysoki schodkowy próg to jedna z największych barier architektonicznych dla osoby poruszającej się na wózku. Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite wyeliminowanie progu, jednak z uwagi na uwarunkowania architektoniczne starszych budynków jest to zwykle niemożliwe. Z tego powodu zaleca się stosowanie listew podprogowych z małym spadkiem, które niwelują różnicę poziomów między pomieszczeniami. Mogą być one zakładane na stałe bądź tymczasowo.
  • Inne rozwiązanie przewidziane jest w stosunku do drzwi przeszklonych. Należy wtedy zastosować przy dolnej krawędzi drzwi zabezpieczenia, które będą chronić je przed uderzeniami kół wózka. Warto również pamiętać, że wysokość tego zabezpieczenia nie powinna być mniejsza niż 40 cm. Rekomendowanym rozwiązaniem jest zastosowanie szyby ze szkła bezpiecznego.
  • Klamki powinny być obsługiwane jedną ręką i nie wymagać ruchu obrotowego nadgarstkiem, mocnego chwytania i ściskania. Nie mogą znajdować się niżej niż 80 cm i wyżej niż 120 cm od poziomu podłogi.
  • Okno w pomieszczeniu, w którym będą przebywały osoby niepełnosprawne, musi być wyposażone w urządzenie ułatwiające jego otwieranie. Należy również pamiętać, aby to urządzenie znajdowało się na wysokości nie wyższej niż 120 cm.

BSD - wyposażenie i akcesoria dla osób niepełnosprawnych | Poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych

do góry