Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/netodev/public_html/dev/info-bsd/wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 643

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/netodev/public_html/dev/info-bsd/wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 660
Łazienka dla niepełnosprawnych ● Porady ekspertów ● BSD

Hello world

Dział handlowy: + 48 68 432 98 76

Umywalka dla niepełnosprawnych – praktyczne wskazówki

umywalka-dla-niepelnosprawnychNim zamontujemy uchwyty lub poręcze dla niepełnosprawnych, pamiętajmy, że wolna przestrzeń manewrowa przed umywalką musi wynosić minimum 90×120 cm – przy założeniu, że dłuższa oś prostokąta leży na osi umywalki. Nie więcej niż 45 cm tej przestrzeni może znajdować się pod umywalką.

Umywalka dla niepełnosprawnych powinna być zawieszona tak, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Płaskie dno i specjalnie wyprofilowana krawędź czołowa umywalki powinny tworzyć przestrzeń umożliwiającą swobodne podjechanie wózkiem i korzystanie z urządzenia.

Zalecana szerokość umywalek to minimum 60 cm. Wysokość montażu górnej krawędzi umywalki nie może przekroczyć 80 cm.

Należy stosować umywalki podwieszane, bez postumentów i szafek pod nimi. Dlatego syfon umywalkowy powinien być zamontowany przy umywalce, a zasyfonowanie powinno znajdować się bezpośrednio przy ścianie lub być w nią wbudowane – tak, żeby nie ograniczać przestrzeni dla kolan osobie na wózku.

W pobliżu umywalki mocowane są uchwyty oraz poręcze dla niepełnosprawnych ścienne stałe lub uchylne – o długościach od 55 do 70 cm. Ułatwiają one samodzielne, swobodne poruszanie się.

Wygodę korzystania z umywalki znacząco poprawi montaż odpowiedniej baterii umywalkowej wyposażonej w długie uchwyty lekarskie. Uchwyty te pozwalają na bezproblemową regulację strumienia oraz temperatury wody nawet przy pomocy łokcia. Innym, dogodnym rozwiązaniem jest bateria elektroniczna wyposażona w fotokomórkę, która samoczynnie uruchamia urządzenie, gdy w zasięgu czujnika ruchu pojawią się dłonie. Warto zwrócić również uwagę, czy bateria wyposażona jest w system zapobiegający poparzeniom. To szczególnie ważne, jeśli korzystają z niej osoby starsze i dzieci. Odległość baterii od przedniej krawędzi umywalki powinna wynosić maksymalnie 40 cm. Nie należy stosować baterii obsługiwanych przy pomocy kurków.

Zaleca się, aby lustro zainstalowane było bezpośrednio nad umywalką na wysokości minimum 100 cm od poziomu posadzki. Optymalnie jest, gdy pozycja lustra umożliwia przejrzenie się w nim zarówno osobie w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Zaleca się mocowanie lustra uchylnego z regulowanym kątem nachylenia w osi poziomej.

W toaletach publicznych strefa umywalki musi być zaopatrzona w jednouchwytowe dozowniki do mydła, pojemniki na ręczniki papierowe, pojemnik na śmieci, a także w suszarkę.

BSD - wyposażenie i akcesoria dla osób niepełnosprawnych | Poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych

do góry