Hello world

Dział handlowy: + 48 68 432 98 76

Strefa kapielowa – wanna dla niepełnosprawnych

Strefa kapielowa - wanna dla niepełnosprawnychNierzadko łazienka dla niepełnosprawnych wyposażona jest w wannę. Takie rozwiązania wymaga określonych rozwiązań.

W przypadku wanny należy zamontować uchwyty ułatwiające wstawanie, wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej.

Długość wanny dobieramy do potrzeb indywidualnego użytkownika (raczej nie mniejsza niż 150 cm). Optymalna jej szerokość natomiast to 70-80 cm.

Głębokość wanny zwykle waha się w granicach 42-38 cm. Wysokość wejścia do wanny powinna być zbliżona do wysokości wózka, a więc wynosić około 48-50 cm.

Łazienka dla niepełnosprawnych, w której zastosowano wannę powinna być wyposażona w specjalne, nakładane ławeczki-siedziska, które po zamocowaniu na wannie uniemożliwiają jej przesunięcie w trakcie wchodzenia/wychodzenia.

Aby zminimalizować ryzyko upadku, przy wannie powinien znajdować się dywanik lub mata antypoślizgowa.

Baterie wannowe mogą być uruchamiane dźwignią, przez przycisk lub automatycznie. Nie należy stosować baterii obsługiwanych przy pomocy kurków.

Wąż doprowadzający wodę do słuchawki prysznicowej powinien mieć minimalnie 150 cm długości. Należy zadbać o wygodną możliwość powieszenia słuchawki. Równie ważne jest umożliwienie swobodnego operowania słuchawką ręcznie.

Jeżeli zastosowany został parawan wannowy to nie powinien on utrudniać korzystania z armatury oraz przejścia z wózka inwalidzkiego do wanny. Prowadnica parawanu nie może być mocowana do krawędzi wanny.

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo to podstawa, gdy projektowana jest łazienka dla niepełnosprawnych. Poziom bezpieczeństwa wyraża się w dbałości o szczegóły. I tak – dno wanny powinno być ryflowane. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości zaleca się zastosowanie maty lub materaca na dnie wanny. Maty zwykle są perforowane lub z wypustkami, wykonane ze specjalnego plastiku lub gumy i dostępne w kilku rozmiarach.

Poręcze powinny być umiejscowione na wysokości 85-90 cm od podłogi, nie niżej jednak niż 25 cm nad wanną. Optymalna sytuacja to taka, gdy poręcze znajdują się zarówno przy dłuższym, jak i przy krótszym boku wanny.

BSD - wyposażenie i akcesoria dla osób niepełnosprawnych | Poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych

do góry